Vanade fotode ja diapositiivide vaatamine on põnev tegevus !
Noorem põlvkond võib olla ei tea, kuid suurem osa meist mäletab diapositiivide pildistamist ja pimendatud toas nende salapärast vaatamist. Paljud meist pildistasid 70ndatel ja 80ndatel aastatel ORWO positiivfilmidele, mis oli tol ajal praktiliselt ainus värvijäädvustus. Aeg on aga edasi läinud ja võimalused avardunud. Juhtub, et pere kokkusaamisel sirvitakse fotoalbumeid, kuid põnevat diapositiivide vaatamist ei ole kahjuks erinevatel põhjustel võimalik korraldada – puudub projektor või projektoris pole pirni ja kui olekski siis ega sellisel endisel moel nende vaatamine mõistlik tegevus ei olegi, sest tugev valgus võib slaidide kvaliteeti veelgi vähendada.
On tuntud tõde, et ajahammas pureb. Eriti tundlikud muutustele on just diapositiivid. Ajapikku muudavad nad oma värvi ja heledust ning on viimane aeg nendega midagi ette võtta. Kõige kindlam ja ka odavam moodus fotomälestuste säilitamiseks on nende digitaliseerimine. Isikliku slaidikogu lasin digitaliseerida 2011 aastal ja nüüd olen viimase aasta jooksul võtnud kätte ja digitaliseerinud oma lähisugulaste slaidid.
Skaneerimise jaoks on minu kasutuses professionaalne filmi-, foto-, slaidi- ja dokumendiskanner CanoScan 9000F Mark II. See võimaldab skaneerida erinevas suuruses pilte (kuni 21*30cm), raamitud slaide ning 35 mm ja 60 mm filmiribasid.
Maksimaalne võimalik filmi ja slaidi skaneerimise resolutsioon on 9600 punkti tolli kohta (dpi).
Tavapäraselt skaneerin slaide resolutsiooniga 2400 dpi, mis annab peale äärte lõikamist pildi suurusega 2000*3000 px. Sellise suurusega failist saab tavapärase trükitihedusega 300 dpi foto paberile kuni 16,9*25,4 cm.
Saadud digitaalset pildifaili töötlen veel arvutis, mille käigus korrigeerin pildi heledust, kontrastsust, värvitasakaalu ning teravust. Sobitan pildi täpselt suhtega 2:3 fotoformaati, mis sobib üldlevinud 10*15 cm suurusega. Võimaluse piires nihutan silmapiiri horisontaalseks. Lihtsa restaureerimise käigus toimub üksikute tolmutäppide ja väikeste kriimustuste eemaldamine. Keeruka töö puhul toimub puuduolevate osade taastamine, tausta vahetamine või värvimine.
Olen omandanud oskuseid ja kogemusi ning olen valmis seda teenust ka laiemale ringile pakkuma.
Ühe slaidi või kaadri skaneerimine koos elementaarse fototöötlusega maksaks 0,68 € ja kui tood mulle 50 või rohkem kaadrit, siis oleks ühiku hinnaks 0,34 €. Failid on võimalik kirjutada CD või DVD plaadile või interneti kaudu tellijale üle anda.
Võta minuga ühendust ja lepime kokku, kuidas algmaterjalid kätte saan ning millised on täpsemad soovid ja võimalused.
Leave a reply